Právě mi byl diagnostikován vysoký krevní tlak. Co teď?
Připravte se na to, že budete muset změnit životosprávu a svůj krevní tlak sledovat. »
Sůl, tedy chlorid sodný (NaCl), je chemická sloučenina doprovázející člověka od nepaměti. Již před více než 2 500 lety bylo její uplatnění v kuchyni doloženo písemně. V průběhu historie sloužila nejen jako ochucovadlo potravin, ale i jako konzervační činidlo a platidlo. Cena soli v zemích vzdálených od moře byla velmi vysoká. Využití soli v lékařství má také tradici sahající do hluboké minulosti – dříve pro masti a zábaly, dnes spíše v podobě inhalací či koupelí při kožních onemocněních.
Sůl je potřebná k některým potravinářským procesům, jako je konzervace masa nasolením a uzením, vázání masa v uzeninách pomocí směsi dusitanových solí (včetně zachování růžové barvy), kde má zásadní význam v omezení růstu bakterie Clostridium botulinum, která produkuje velmi nebezpečný botulotoxin (klobásový jed). Je nezbytná při kynutí pečiva (z důvodu mechanických vlastností těsta i z důvodu omezení růstu nevhodných mikroorganismů). Neobejde se bez ní ani fermentace některých běžných potravin, mezi něž patří kvašené zelí, okurky a sýry.
Přesto oblast, v níž je pro nás sůl zdánlivě nenahraditelnou, představuje kuchyňská příprava pokrmů. A to především kvůli chuti soli a pozitivnímu vlivu na chuť jí ochucených potravin (i když kladně vnímaná slaná chuť je dána z velké části zvykem). V případě, kdy by člověk nepřijímal žádnou sůl ve formě ochucovadel, je přesto schopen potřebné zásoby sodíku (Na+) a chloridu (Cl¯) získat z běžné potravy.
Při našem způsobu stravování hrozí však vždy spíše nadbytek soli než její nedostatek. Světová zdravotnická organizace doporučuje jako tolerovatelné přijímané množství soli do 5 g/den u zdravých jedinců, u rizikových jen do 3 g/den (diabetici, hypertonici atd.) V naší populaci je běžný příjem soli velmi často mnohem vyšší než 10 g/den, což prokazatelně nemá pozitivní vliv na zdraví člověka, mimo jiné to výrazně podporuje vznik a tíži arteriální hypertenze, a tím akceleraci kardiovaskulárních onemocnění.
Za největší problém považuji nemožnost příjem soli v potravě spolehlivě měřit, a tudíž i nemožnost ho racionálně kontrolovat nebo snižovat. Přesnější, ale stále pouze odhad nám mohou poskytnout výpočty za pomoci kalorických tabulek, ve kterých lze zjistit hodnoty soli na 100 g konkrétní potraviny.
Jedním z dalších úskalí na cestě k omezení solení je také fakt, že chuťové pohárky si na slanou chuť zvykají; tedy pokud solíme více a více, zvykáme si na chuť slaného a za čas nám to slané nepřipadá, pak se může stát, že budeme přisolovat ještě více. Uvedená skutečnost je známa především u osob, které jídla vaří, je proto potřeba si toho být vědom a solení při přípravě pokrmů aktivně stále omezovat. Pokud bychom měli strach, že jídlo připravené s omezeným množstvím soli nebude dostatečně chutné, můžeme klást důraz na nahrazení soli jinými dochucovadly: především cibulí a česnekem, zázvorem, chilli papričkami, kořením, bylinkami jak čerstvými, tak i sušenými (ne bylinkovými směsmi, mohou obsahovat sůl). Dále lze k ochucení využít i hodně aromatické potraviny jako houby, ořechy, semínka.
Zásadní je ale vždy zvyk, u soli tedy platí „méně je více“!
MUDr. Martina Vaclová, Ph.D.
Jak se jednoduše orientovat při výběru a sestavení jídelníčku u diabetika najdete ZDE
Připravte se na to, že budete muset změnit životosprávu a svůj krevní tlak sledovat. »
200 g sacharidů / 70 g tuků / 90 g bílkovin / 7 500 kJ (1 800 kcal) »